مقالات

پرتاب موشک غول‌پیکر SLS ناسا به کره ماه متوقف شد!

موشک غول پیکرSLS ناسا که دیروز قرار بود یک کپسول بدون خدمه را در قالب مأموریت آرتمیس ۱ به کره ماه بفرستد، به دلیل مشکلی که در یکی از موتورهای اصلی موشک شناسایی شد،‌ متوقف شد.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ناسا تلاش برای پرتاب موشک غول پیکرSLS ناسا و مأموریت آرتمیس 1 خود را در روز دوشنبه به دلیل مشکلی که در یکی از موتورهای اصلی موشک شناسایی شده بود، پس از اینکه تیم‌های پرتاب شروع به پر کردن مخازن سوخت هسته موشک با پیشرانه‌های اکسیژن مایع و هیدروژنی فوق‌العاده خنک‌شده کردند، متوقف کرد.

مأموریت آرتمیس 1 قرار بود موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) و یک کپسول بدون سرنشین اوریون را در یک سفر تقریباً 40 روزه به دور ماه بفرستد.

شمارش معکوس حدود 40 دقیقه قبل از زمان پرتاب متوقف شد زیرا موشک 32 طبقه و دو مرحله‌ای SLS و کپسول خدمه آن Orion در انتظار بلند شدن از مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال فلوریدا بودند.

ناسا ,

آرتمیس I، موشک سنگین باربری سیستم پرتاب فضایی ناسا حامل فضاپیمای اوریون، در سکوی پرتاب 39-B در مرکز فضایی کندی، فلوریدا، 28 اوت 2022 قرار دارد. /CFP

ناسا ,

ناسا تاریخ پرتاب جدیدی را اعلام نکرد اما اعلام کرد که اولین فرصت پرتاب پشتیبان موجود برای جمعه، 2 سپتامبر تعیین شده است. اینکه آیا آژانس به آن تاریخ پایبند است یا خیر، بستگی به این دارد که مهندسان با چه سرعتی می‌توانند مشکل موتور را حل کنند. تاریخ پرتاب بعدی دوشنبه 5 سپتامبر است.

اولین سفر SLS-Orion شروع برنامه بسیار تحسین‌شده آرتمیس ناسا و جانشین مأموریت‌های ماه‌های آپولو در دهه‌های 1960 و 1970 است.

SLS که به عنوان قوی‌ترین و پیچیده‌ترین موشک در جهان شناخته می‌شود، بزرگترین سیستم پرتاب عمودی جدیدی است که آژانس فضایی ایالات متحده از زمان پرتاب موشک Saturn V در طول آپولو ساخته است.

اگر دو مأموریت اول آرتمیس با موفقیت انجام شود، ناسا قصد دارد فضانوردان را به ماه بازگرداند، از جمله نخستین زنی که قدم بر سطح ماه در اوایل سال 2025 می‌گذارد. آخرین انسانی که روی ماه قدم گذاشت، تیم دو نفره فرود آپولو 17 در سال 1972 بود که به دنبال 10 فضانورد دیگر طی پنج مأموریت قبلی که با آپولو 11 در سال 1969 آغاز شد.

برنامه آرتمیس به دنبال ایجاد یک پایگاه طولانی مدت در ماه به عنوان پله‌ای برای سفرهای فضانوردان بلندپروازانه‌تر به مریخ است، هدفی که مقامات ناسا گفته‌اند دست کم تا اواخر دهه 2030 طول خواهد کشید.

پرتاب موشک غول‌پیکر SLS ناسا به کره ماه، علی‌رغم برخورد صاعقه!

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا