مقالات

نخستین تصاویر تلسکوپ فضایی "جیمز‌ وب" از سیاره مشتری

ناسا علاوه بر انتشار ۵ تصویری که توسط تلسکوپ فضایی "جیمز وب" گرفته شده است، به تازگی تصاویر جدید و زیبایی را از سیاره مشتری منتشر کرد.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بعد از انتشار نخستین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، داده‌ها و تصاویر مربوط به دوره راه‌اندازی تلسکوپ اکنون در آرشیو تلسکوپ‌های فضایی Mikulski موسسه علوم تلسکوپ فضایی منتشر شده است. این داده‌ها شامل تصاویر مشتری و تصاویر و طیف‌های چندین سیارک است که در هنگام آزمایش ابزارهای تلسکوپ قبل از شروع رسمی عملیات علمی در 12 ژوئیه گرفته شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب , تلسکوپ فضایی هابل ,

طرفداران سیاره مشتری برخی از ویژگی‌های آشنای سیاره عظیم منظومه شمسی ما را در این تصاویر که از طریق مادون قرمز وب دیده می‌شود، تشخیص خواهند داد. نمایی از فیلتر طول موج کوتاه ابزار NIRCam نوارهای مشخصی را نشان می‌دهد که سیاره و همچنین لکه قرمز بزرگ را احاطه کرده‌اند، طوفانی به اندازه‌ای بزرگ که زمین را ببلعد. به دلیل نحوه پردازش تصویر مادون قرمز وب، نقطه نمادین در این تصویر سفید به نظر می‌رسد.

همراه با تصاویر میدان عمیق منتشر شده در روز گذشته، این تصاویر از مشتری، درک کامل آنچه را وب می‌تواند رصد کند، از کم‌نورترین و دورترین کهکشان‌های قابل مشاهده گرفته تا سیارات در حیاط خلوت کیهانی خودمان را نشان می‌دهد که می‌توانید با چشم غیر مسلح آن‌ها ببینید.

تلسکوپ فضایی جیمز وب , تلسکوپ فضایی هابل ,

این دو تصویر در دو طول موج متفاوت – تصویر سمت چپ در طول موج کوتاه (فروسرخ کوتاه) و تصویر سمت راست به طول موج بلند (فروسرخ بلند) – به ثبت رسیده است

این تصاویر، سیاره مشتری، حلقه و سه قمر آن را نشان می‌دهد. سایه "اروپا" یکی از قمرهای مشتری نیز در تصویر سمت چپ، درست در سمت چپ لکه قرمز بزرگ سیاره قابل مشاهده است. به طور کل در این تصویر می‌توان سه قمر غول گازی سیاره مشتری را از جمله اروپا، تِبه و مِتیس مشاهده کرد لازم به ذکر است که سیاره مشتری دارای 79 قمر است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب , تلسکوپ فضایی هابل ,

مشتری و برخی از قمرهای آن از طریق فیلتر 3.23 میکرونی NIRCam دیده می‌شوند

تلسکوپ "جیمز وب" چطور رؤیای بشر برای دستیابی به بزرگ‌ترین "ماشین زمان" را محقق کرد؟!انتشار تصاویر و جزئیات 4 تصویر جدید تلسکوپ فضایی "جیمز وب"جزئیات جدید از تصاویر تلسکوپ فضایی "جیمز وب"/ با "جیمز وب" به 300 میلیون سال بعد از "مهبانگ" سفر کنیدنخستین تصویر تمام رنگی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" منتشر شد

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا