مقالات

بشر با تلسکوپ "جیمز وب" چگونه به 13 میلیارد سال پیش سفر کرد؟!

یک اخترشناس گفت: با استفاده از ابرنواخترها اثبات شده که سن جهان هستی ۱۳.۸ میلیارد سال است. تصویر جدید جیمز وب از "اسمک ۰۷۲۳" تصویری از یک خوشه کهکشانی است که مملو از هزاران کهکشان بسیار قدیمی دیگر است و ممکن است سن آنها ۱۳ میلیارد سال باشد.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ تلسکوپ فضایی "جیمز وب" به‌عنوان قدرتمندترین تلسکوپ فضایی ساخته‌شده در جهان، نخستین تصاویر خود را در قالب 5 تصویر، ثبت کرده است که این تصاویر توسط ناسا منتشر شده است.

تلسکوپ فضایی "جیمز وب" جانشین 10 میلیارد دلاری (7.6 میلیارد پوند) تلسکوپ فضایی هابل است. این تلسکوپ نسبت به رصدخانه قبلی یعنی هابل، بسیار عمیق‌تر به کیهان نگاه می‌کند و در نتیجه رویدادهای مربوط به زمان‌های دورتر یعنی رویدادهایی را که بیش از 13.5 میلیارد سال پیش رخ داده‌اند شناسایی خواهد کرد.

برای آشنایی با ویژگی‌ها و کارکردهای این تلسکوپ قدرتمند و تصاویر ثبت‌شده توسط آن، خبرنگار تسنیم گفت‌و‌گویی را با دکتر ‌"فاطمه طباطبایی" متخصص نجوم و کیهان‌شناسی رصدی امواج فروسرخ و رادیویی انجام داده‌ است؛ این استاد نجوم معتقد است با استفاده از ابرنواخترها این امر اثبات شده است که سن جهان هستی 13.8 میلیارد سال است. تصویر جدید "جیمز وب" از "اسمک 0723" تصویری از یک خوشه کهکشانی است که مملو از هزاران کهکشان دیگر است و در آن منحنی‌هایی را مشاهده می‌کنیم که مربوط به کهکشان‌های بسیار قدیمی هستند و ممکن است سن آنها 13 میلیارد سال پیش باشد.

در ادامه، فیلم این گفت‌و‌گو را مشاهده می‌کنید:

تلسکوپ فضایی جیمز وب ,

تلسکوپ "جیمز وب" چطور رؤیای بشر برای دستیابی به بزرگ‌ترین "ماشین زمان" را محقق کرد؟!تلسکوپ جیمز وب به دنبال ارائه جزییات بیشتر درباره بیگ‌بنگ نیست/ «هابل» بازنشسته نمی‌شودتصاویر مادون قرمز تلسکوپ "جیمز وب" از کهکشان "NGC 7496 "

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا