رپورتاژ

بهانه جدید شرکت های هواپیمایی چیست؟

فرارو– بلیط هواپیما همچنان کمیاب است. فرقی نمی‌کند برای تعطیلات نیمه خرداد قصد سفر زیارتی به مشهد داشته باشید یا بخواهید از پایتخت سمت کیش و بندرعباس و اصفهان بروید؛ ایرلاین‌ها ادعا می‌کنند هیچ بلیطی برای این ایام در این مسیر‌ها وجود ندارد و خریداران موقع مراجعه به سایت‌های اینترنتی فروش بلیط، با عبارت تکمیل ظرفیت روبرو می‌شوند. اگر از ما پرسیده باشید، زمزمه‌های کمبود بلیط هواپیما از زمستان پارسال استارت خورد و بااینکه ایرلاین‌ها در نیمه ابتدایی اردیبهشت امسال مجوز افزایش قیمت ۲۹ درصدی را دریافت کردند هنوز در مسیر‌های پرترددی مثل تهران – مشهد بلیط هواپیما کمیاب است. سازمان هواپیمایی کشور می‌گوید برای پاسخ به‌تقاضای مردم به ۵۵۰ فروند هواپیما نیاز داریم، ولی الان فقط ۱۷۰ فروند فعال هستند.

بلیط هواپیما تهران – مشهد

به گزارش فرارو، خرید بلیط هواپیما در مسیر تهران – مشهد تا آخر هفته امکان‌پذیر نیست. طبق تقویم ایرلاین‌ها روز چهارشنبه ۱۰ خرداد مصادف با ولادت امام رضا، ۳۹ پرواز مختلف از فرودگاه مهرآباد به‌سمت فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد انجام می‌شود و آنطور که هواپیمایی‌ها ادعا می‌کنند، ظرفیت تمامی این پرواز‌ها تکمیل شده است. برای کسی که می‌خواهد پنجشنبه یا جمعه از پایتخت راهی مشهد شود، شرایط فرقی ندارد و بازهم امکان خرید بلیط هواپیما تهران – مشهد وجود ندارد. برای هفته آینده اوضاع طوری که در روز شنبه ۱۳ خرداد ظرفیت تمامی پرواز‌ها تکمیل شده و تا ظهر امروز فقط امکان خرید ۱۹ بلیط هواپیما تهران – مشهد برای روز یکشنبه ۱۴ خرداد وجود داشته است.

بلیط هواپیما تهران – کیش

قیمت بلیط هواپیما تهران – کیش بعد از ماجرای افزایش ۲۹ درصدی به حداقل یک میلیون و ۶۱۴ هزار تومان رسید، اما از الان تا آخر هفته هیچکدام از ایرلاین‌ها ظرفیتی برای فروش بلیط در این مسیر ندارند. روز پنجشنبه ۱۱ خرداد درمجموع ۹ پرواز مختلف از سوی هواپیمایی کاسپین، زاگرس، وارش، آتا، فلای‌پرشیا و ایران‌ایر‌تور از تهران به‌سمت جزیره کیش حرکت می‌کند که البته خریداران بلیط هوایپما تهران – کیش الان با عبارت تکمیل ظرفیت روبرو می‌شوند. پرواز روز جمعه هواپیمایی سا‌ها از تهران به کیش هم کنسل شده و آن روز به‌خاطر تکمیل ظرفیت سایر پرواز‌ها امکان خرید بلیط هواپیما تهران – کیش وجود ندارد.

بلیط هواپیما تهران – اصفهان

خرید بلیط هواپیما تهران – اصفهان با احتساب یکسری شرایط می‌تواند کمتر از یک میلیون تومان تمام شود. طبق نرخ‌نامه جدید، کف قیمت بلیط هواپیما تهران – اصفهان حدود ۹۵۰ هزار تومان اعلام شده، اما الان که به تعطیلات نیمه خرداد رسیدیم، به جز چهارتا بلیطِ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی در روز یکشنبه ۱۵ خرداد، چیزی به‌اسم بلیط هواپیما تهران – اصفهان وجود ندارد. این بلیط‌ها را تا ظهر امروز سه‌شنبه نهم خرداد، هواپیمایی معراج می‌فروخت و پرواز روز یکشنبه هفته بعد هواپیمایی وارش کنسل شده و روبروی پرواز آن روز هواپیمایی ایران‌ایر عبارت ظرفیت تکمیل دیده می‌شود. نکته دیگر درباره مسیر تهران – اصفهان این است که در حدفاصل روز‌های دوشنبه تا چهارشنبه هفته بعد، کلا پنج پرواز از فرودگاه مهرآباد تهران راهی فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان می‌شود که از این پنج پرواز، ظرفیت سه‌تا تکمیل شده و تا ظهر امروز فقط امکان خرید هشت بلیط از آن دو پرواز دیگر وجود داشت.

بلیط هواپیما تهران – اهواز

قیمت بلیط هواپیما تهران – اهواز به‌عنوان یکی از طولانی‌ترین مسیر‌های هوایی دست‌کم یک میلیون و ۱۵۸ هزار تومان است. در شرایط خاص مثل پیک سفر‌های هوایی در ایام تعطیل، این رقم به یک میلیون و ۴۰۰، ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد، اما با همین قیمت هم در روز‌های باقی‌مانده این هفته امکان خرید بلیط هواپیما تهران – اهواز وجود ندارد. بین روز‌های چهارشنبه تا جمعه هفته جاری، درمجموع ۳۸ پرواز جورواجور از سوی ایران‌ایرتور، آتا، کارون، سپهران، زاگرس، وارش، آسمان، کیش‌ایر، کاسپین، ایران‌ایر انجام می‌شود امکان خرید حتی یک بلیط هواپیما وجود ندارد و گفته می‌شود ظرفیت آن‌ها تکمیل شده است.

بلیط هواپیما تهران – تبریز

بلیط هواپیما تهران – تبریز حداقل یک میلیون تومان و در مواقعی حدود یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود. یعنی تقریبا ۳۵ درصد بیشتر از پارسال. اما باوجود رشد ۳۵ درصدی قیمت بلیط هواپیما در مسیر تهران – تبریز شاهد کمبود بلیط هستیم و مثلا از روز چهارشنبه ۱۰ خرداد تا جمعه ۱۲ خرداد، هیچ گزینه‌ای برای خرید بلیط هواپیما وجد ندارد. ظرفیت تقریبا نیمی از پرواز‌های روز شنبه ۱۳ خرداد از الان تکمیل شده و ظرفیت هیچکدام از پرواز‌های باقی‌مانده به ۱۰ نفر نمی‌رسد.

بلیط هواپیما اهواز – مشهد

مسیر اهواز – مشهد از نظر ایرلاین‌ها یکی از مسیر‌های پرتردد هوایی است و به‌خاطر مسافت این دو شهر جزو گران‌ترین مسیر‌ها هم قرار می‌گیرد. همزمان با ولادت امام رضا، هفت پرواز مختلف توسط ایرلاین‌ها از اهواز راهی مشهد می‌شود که تا ظهر سه‌شنبه ظرفیت نیمی از آن‌ها تکمیل شد و امکان خرید فقط ۱۵ بلیط دیگر از بین پرواز‌های باقی‌مانده وجود داشت. برای تعطیلات هفته بعد یعنی روز‌های چهاردهم و پانزدهم خرداد نکته اول این است که کمتر از ۲۰ تا بلیط هواپیما در مسیر اهواز – مشهد باقی مانده و نکته دوم هم رسیدن قیمت آن به مرز دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. یعنی تقریبا ۴۵ درصد بیشتر از کف قیمت بلیط هواپیما در این مسیر!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا