مقالات

مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان در احیای چاه‌های کم‌بازده و غیرفعال نفتی

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: مطابق مصوبه شورای اقتصاد، شرکت‌های دانش‌بنیان که بتوانند با استفاده از فناوری‌های نوین در ازدیاد برداشت از منابع غیرفعال و کم‌بازده نفت نقش‌آفرینی کنند، بخشی از درآمد حاصله به آنها متعلق خواهد بود.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شورای اقتصاد در جلسه مورخ هشتم تیرماه سال 1401 با استناد به ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و همچنین ماده 48 قانون برنامه پنج ‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، برنامه جامعی را در خصوص صیانت و ازدیاد برداشت مخازن نفت به تصویب رساند.

در همین راستا، دکتر علی ناظمی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: براساس مصوبه شورای اقتصاد و به منظور ارتقای احیای چاه‌های کم بازده و غیرفعال و افزایش ضریب بازیافت مخازن کشور با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در بخش بالادستی نفت، شرکت ملی نفت ایران اقدام به تعریف پروژه احیای چاه‌های کم بازده و غیر فعال نفتی کرده است.

وی در ادامه با اشاره به مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی در پروژه احیای چاه‌های کم بازده و غیرفعال نفتی اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان نهاد متولی تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور، علاوه بر نقش هماهنگ‌کننده نظام تامین مالی این طرح، در طرح‌ها نیز مستقیماً مشارکت خواهد کرد.

ناظمی تصریح کرد: مطابق مصوبه شورای اقتصاد، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری که بتوانند با استفاده از فناوری‌های نوین در ازدیاد برداشت از منابع غیرفعال و کم‌بازده نفت نقش‌آفرینی کنند، بخشی از درآمد حاصله به آنها متعلق خواهد بود که میزان این درآمد به نحوی پیش‌بینی شده که جذابیت بالایی برای این شرکت‌ها در پی داشته باشد. صندوق نوآوری و شکوفایی نیز هم به عنوان سرمایه‌گذار و هم حامی شرکت‌های دانش‌بنیان آمادگی تأمین مالی آنها را دارد. مطابق با مصوبه یاد شده در صورت مشارکت صندوق نوآوری در این پروژه‌ها، علاوه بر سهم مشارکت، یک دلار مازاد نیز به ازای هر بشکه نفت تولیدی به صندوق نوآوری تخصیص خواهد یافت.

به گفته معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق نیز متعهد است که در طول دوره طرح، منابع درآمدی حاصل از این پروژه‌ها را مجدداً به سرمایه‌گذاری در توسعه فناوری احیای چاه‌های نفتی کم‌بازده اختصاص دهد و پس از اتمام طرح نیز 50 درصد این منابع مازاد، صرف حمایت از شرکت‌های معرفی‌شده از سوی پارک علم و ‌فناوری صنعت نفت شود که این امر متضمن تشکیل چرخه حمایتی دائم از شرکت‌های فعال در این حوزه خواهد شد.

ناظمی همچنین اضافه کرد: این مصوبه تحول قابل توجهی در اجرای مدل بهره‌مندی از تأمین مالی پروژه‌های صنعت نفت در اکوسیستم فناوری کشور ایجاد خواهد کرد که می‌تواند منافع طرفین را به نحو منصفانه‌ای برآورده کند و الگوی تأمین مالی مناسبی برای همکاری بخش خصوصی و عمومی قرار گیرد. بدیهی است می‌توان از همین الگو برای سایر پروژه‌های بهینه‌سازی کلان کشور نظیر سایر بخش‌های انرژی بهره برد و منافع همزمان همه ذینفعان را مدنظر قرار داد.

گفتنی است در تیرماه سال جاری صندوق نوآوری و شکوفایی به‌منظور هم‌رسانی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور با شرکت ملی نفت ایران، نشستی را با حضور مدیران شرکت ملی نفت، نهادهای مالی، فعالان بازار پول و سرمایه و سایر تأمین‌کنندگان مالی برگزار کرد.

طراحی "سامانه هوشمند پایش و مشاوره مزارع کشاورزی" توسط دانش‌بنیان‌هااستفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها برای تامین تجهیزات آتش‌نشانیپاویون اختصاصی شرکت‌های دانش‌بنیان ایران در نمایشگاه تجهیزات پزشکی و بیمارستانی هنددستور رئیس‌جمهور برای افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی در شورای راهبری دانش‌بنیان

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا