مقالات

توسعه مدل کشف و رصد دانشمندان برجسته جهان اسلام در جایزه مصطفی(ص)

مدل کشف دانشمندان برجسته جهان اسلام در جایزه مصطفی(ص) باتوجه به وجود پایگاه‌های علمی ـ استنادی در حوزه‌های مختلف علم و فناوری، شناسایی محققان و موضوعات تحقیقاتی مورد اهمیت دنیا همزمان با انتشار فراخوان پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص) توسعه یافته است.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مدل کشف و رصد دانشمندان برجسته جهان اسلام در جایزه مصطفی(ص) باتوجه به وجود پایگاه‌های علمی ـ استنادی در حوزه‌های مختلف علم و فناوری، شناسایی محققان و موضوعات تحقیقاتی مورد اهمیت دنیا همزمان با انتشار فراخوان پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص) توسعه یافته است.

بر همین اساس با بهره‌گیری از دانش سنجش علم و فناوری مبتنی بر داده‌های موجود، می‌توان شناسایی و ارزیابی نسبتاً دقیقی از فعالیت‌های علمی و فناوری یک محقق بدست آورد. در واقع علم‌سنجی، دانش تجزیه و تحلیل اطلاعات علمی و فناوری و عوامل مؤثر بر آن است. خروجی این نوع نگاه و تحلیل داده به صورت کمی قابل ارائه است.

بر همین اساس جهت توسعه مدلِ کشف و رصد دانشمندان برجسته جهان اسلام و شناسایی دقیق‌تر یک محقق و جایگاه علمی آن از این دانش برای دوره‌های آتی جایزه مصطفی(ص) بهره گرفته شده است.

علم‌سنجی به عنوان یکی از روش‌های ارزیابی فعالیت‌های علمی و مدیریت پژوهش‌ها به حساب می‌آید. با توجه به دامنه گسترده این حوزه دانشی، بایستی به این موضوع هم اشاره شود که علاوه بر بررسی وضعیت موجود محققان و حوزه‌های علمی و تحقیقاتی، می‌تواند به سیاست‌گذاری علم و فناوری، آگاهی‌بخشی و آینده‌نگری علمی و پژوهشی در تمامی ابعاد فردی، سازمانی و بین‌المللی کمک شایانی کند.

از همین رو در راستای کمک به آینده علمی و فناوری جهان اسلام با بررسی شاخص‌های رشد و توسعه دانش و مطالعه ارتباطات علمی و تحلیل‌های هم ـ استنادی و هم ـ نویسندگی و… ، می‌توان روابط و الگو‌های میان شبکه‌ای موجود بین دانشمندان و حوزه‌های پژوهشی‌ آن را کشف و تجزیه و تحلیل کرد.

همچنین با بهره‌برداری مناسب از تحلیل‌ها، امکانات و توانمندی‌های موجود می‌توان به ارائه راهکار‌هایی برای توسعه علمی و نیز فناوری حاصل از آن پرداخت.

گفتنی است مهلت معرفی آثار پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص) تا 9 شهریور سال 1401 است و زمان برگزاری آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) در مهرماه 1402 تعیین شده است. جایزه مصطفی(ص) در چهار حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، علم و فناوری زیستی و پزشکی، علم و فناوری نانو و علوم پایه و مهندسی به دانشمندان مسلمان سراسر دنیا اعطا می‌شود.

گفتگوی تسنیم با برنده جایزه علمی مصطفی؛ اختراع دستگاه "CDP" چگونه جان بیماران سرطانی را نجات می‌دهد؟!

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا