مقالات

افتتاح خط تولید سی‌تی‌اسکن 16اسلایس/ ‌صادرات ونتیلاتور ‌ایرانی آغاز شد + جزئیات و فیلم

نخستین خط تولید دستگاه سی‌تی‌اسکن و صادرات ونتیلاتور ساخت ایران یک شرکت دانش‌بنیان با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در پارک علم و فناوری خراسان رضوی برگزار شد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، با حضور روح‌الله دهقانی که در سفری دوروزه به‌منظور بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان و گفت‌و‌گو با فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری شرق کشور در مشهد به‌سر می‌برد، بهره‌برداری از خط تولید دستگاه سی‌تی‌اسکن و صادرات ونتیلاتور ساخت شرکت دانش‌بنیان احیاء درمان پیشرفته کلید خورد.

دهقانی همچنین از خطوط تولید قطعات ساخت ایران تجهیزات کمک‌تنفسی، ونتیلاتور تنفسی توبوفن Dion، پروپرشنال ولو احیا درمانی و کالیبراتور ونتیالسیون و سایر تجهیزات ساخت ایران توسعه‌یافته توسط متخصصان این شرکت دانش‌بنیان بازدید کرد.

روح‌الله دهقانی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از خط تولید سی‌تی‌اسکن 16اسلایس و آغاز صادرات دستگاه‌های ونتیلاتور به کشورهای اروپایی اظهار داشت: تلاش متخصصان این شرکت دانش‌بنیان ستودنی است و ضمن تأمین این نیاز مهم از حوزه سلامت کشور، سالیانه حداقل 300 میلیارد تومان صرفه‌جویی را برای اقتصاد این حوزه به‌همراه دارد.

وی با بیان اینکه ساخت سی‌تی‌اسکن علاوه بر تأمین نیاز حوزه سلامت و صرفه‌جویی ارزی، جریان‌سازی و ترغیب فعالان این عرصه به ساخت تجهیزات پزشکی پیشرفته و فتح‌ قله‌های فناورانه در حوزه سخت‌افزارهای پزشکی را به‌همراه می‌آورد، افزود: خوشبختانه در حوزه تولید دارو از سطح خوبی از توانمندی برخورداریم و بیش از 70 درصد از نیاز دارویی کشور توسط شرکت‌های دارویی تأمین می‌شود اما در تجهیز پزشکی این میزان 40 درصد است یعنی هنوز به‌میزان 60 درصد تا توانمندی کامل و خودکفایی جای کار داریم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی عموماً در دو شکل حمایت‌های بدوی برای پا گرفتن یک ایده و اثبات آن فناوری و تلاش برای توسعه بازار به‌عنوان شکل دوم این حمایت‌ها اضافه کرد: حمایت از شرکت‌های توانمند مانند احیا درمان پیشرفته، عمدتاً از جنس زمینه‌سازی برای تضمین خرید، تخصیص بازار و توسعه بازارهای داخلی و بین‌المللی است.

دهقانی تصریح کرد: معتقدم هیچ حمایتی از یک شرکت دانش‌بنیان توانمند و بلوغ‌یافته، کارآمدتر از این نیست که یک شرکت و محصولش در جریان زنجیره‌های ارزش یک صنعت قرار بگیرد. با توجه به نقش هماهنگ‌کنندگی و جریان‌ساز معاونت علمی، تلاشمان بر این است تا دستگاه‌ها را پای کار حمایت از محصولات دانش‌بنیان بیاوریم که انصافاً در این حوزه، وزارت بهداشت و وزارت صمت، همکاری‌های بسیار خوبی داشته‌اند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور با ابراز این که محصول دانش‌بنیان داخلی در صورت برخورداری از کیفیت و کارایی لازم، جریان تأمین مالی را با خود همراه خواهد کرد، ادامه داد: می‌بایست میدان تا حد اندکی برای حضور محصول خارجی باز باشد و جامعه، با مقایسه دقیق و هوشمندانه و شناخت مزایای محصول دانش‌بنیان داخلی، از تولید داخل استفاده کند که این نوع حمایت قطعاً کاربردی‌تر و اثرگذارتر است.

خسرو حیدری، مدیرعامل شرکت فناور احیا درمان پیشرفته در حاشیه این مراسم گفت: با حمایت و پشتیبانی قاطع معاونت علمی و دکتر دهقانی پس از حدود دو سال وقفه در مسیر تمدید پروانه این دستگاه در وزارت بهداشت، پروانه تولید مستقل یا به‌عبارتی ساخت ایران این محصول تمدید شد و سپس برای خرید تضمینی توسط وزارت بهداشت توافق‌نامه‌ای چهارجانبه بین معاونت علمی، وزارت صمت، وزارت بهداشت و شرکت احیادرمان پیشرفته منعقد شد، نتیجه این شد که هم‌اکنون یک قرارداد همکاری با وزارت بهداشت برای تحویل 35 عدد سی‌تی‌اسکن داریم.

به‌باور او، این مجموعه چنانچه همچون معاونت علمی مورد حمایت همه‌جانبه و قاطع و آینده‌نگرانه سایر بخش‌های دولت و خصوصاً وزارت بهداشت قرار گیرد و با خرید تضمینی مواجه شود بدون تردید می‌تواند 250 دستگاه سی‌تی‌اسکن 16اسلایس را در یک سال تولید کند و تحویل وزارت بهداشت بدهد.

حیدری با بیان اینکه هزینه واردات دستگاه سی‌تی‌اسکن وارداتی 220هزار یورو است، تصریح کرد: با تولید بومی این محصول، به‌ازای هر دستگاه حدود 30 هزار یورو صرفه‌جویی ارزی می‌شود، ازاین‌رو، چنانچه میزان خرید افزایش یابد با توسعه تولید قطعات سی‌تی در داخل کشور این میزان صرفه‌جویی ارزی بیشتر هم خواهد شد، تعداد تولید 250 دستگاه سی‌تی‌اسکن چیزی حدود 17 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی در پی خواهد داشت.

وی همچنین تأکید کرد: شرکت فن‌آور احیاء درمان با تولید برخی قطعات سی‌تی‌اسکن به باشگاه تولیدکنندگان قطعات سی‌تی‌اسکن در دنیا پیوسته است و در آینده می‌تواند قطعات اصلی سی‌تی‌اسکن را تولید انبوه کند و صادر کند‌.

به‌گفته وی، چنانچه در ارتباط با این محصول خرید تضمینی با تعداد بالا صورت پذیرد به‌تبع باعث توانمندی این مجموعه و توسعه این محصول در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهد شد؛ به‌طوری که شرکت قادر به تولید سی‌تی‌اسکن پرتابل یا سیار (داخل کانتینر) خواهد بود که مراحل طراحی آن با هزینه مرکز تحقیق و توسعه احیادرمان آغاز شده است. این محصول در حوادث غیر قابل پیش‌بینی مثل زلزله و…. در همه مناطق ایران قابل استفاده خواهد بود، علاوه بر این در طب اورژانس و مراکز نظامی خارج از مرکز و نقاط مرزی و دور از امکانات تخصصی و فوق‌تخصصی درمانی کاربرد دارد.

حیدری درباره میزان صادرات شرکت احیاء درمان پیشرفته گفت: حدود یک سال و نیم قبل، هشت دستگاه سی‌تی‌اسکن توسط همین مجموعه به یکی از کشورهای همسایه صادر شده است و چنانچه نیاز داخل را تأمین کنیم می‌توانیم در آینده نسبت به صادرات سی‌تی‌اسکن نیز اقدام و در مسیر توسعه و با حمایت معاونت علمی و سایر بخش‌های دولت، سی‌تی‌اسکن‌های با اسلایس بالاتر تولید کنیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون طراحی تولید سی‌تی 128اسلایس را آغاز کرده‌ایم. فناوری تولید دستگاه فناور و بسیار پیچیده‌ای مثل سی‌تی، یک فناوری مادر است و در آینده می‌توانیم انواع پیشرفته‌تری از سی‌تی‌اسکن حتی پت‌سی‌تی را هم تولید کنیم.

مدیرعامل شرکت فناور احیاء درمان پیشرفته همچنین در خصوص دیگر محصولات این شرکت اظهار داشت: این مجموعه دانش‌بنیان، هم‌اکنون 16 محصول دانش‌بنیان دارد که از این تعداد 14 محصول دانش‌بنیان نوع یک و دو محصول دانش‌بنیان نوع 2 است، بنابراین طبق رویکرد ارزیابی‌های اخیر معاونت علمی شرکت احیادرمان فن‌آور محسوب می‌شود.

به‌گفته او، این 16 محصول دانش‌بنیان شامل ونتیلاتور (دستگاه کمک‌تنفسی حیاتی) بزرگسال و ونتیلاتور نوزادی و ونتیلاتور توربوفن‌دار (نسل جدید و پیشرفته به‌نام دیون که صادرات آن با حضور دهقانی آغاز می‌شود) ونتیلاتوری به‌نام دیومد، ماشین بیهوشی، سی‌تی‌اسکن و قطعات کلیدی و استراتژیک دستگاه‌های تولیدشده و همچنین دستگاه‌هایی که در فرایند تست و کنترل و ارزیابی کیفی محصولات در خطوط تولید استقرار دارد و کالیبراتورها نیز که در فرایند تولید برای تنظیمات محصولات تولیدی از آن‌ها استفاده می‌شود، است.

وی افزود: مجموعه احیادرمان پیشرفته پیش از این و در دوره مدیریت بحران کرونا که کشورها صادرات ونتیلاتور نداشتند و هر یک به فکر تأمین این دستگاه کمک‌تنفسی حیاتی برای هم‌وطنان خود بودند به‌عنوان اولین تولیدکننده این دستگاه در سالها قبل از کرونا هم نیاز فوری نظام سلامت را رفع کرد و شش‌هزار دستگاه را به‌موقع و با جهش تولید تحویل وزارت بهداشت داد و مزیت استراتژیک را برای کشور فراهم نمود و هم اینکه باعث صرفه‌جویی ارزی فراوان شد، حداقل با این تعداد دستگاه 200 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی صورت گرفت.

این فعال فناور ادامه داد: در اوایل کرونا در همین کشورهای منطقه قیمت هر دستگاه ونتیلاتور حداقل از 35 هزار دلار تا حتی 50 هزار دلار و بلکه بیشتر فروش می‌رفت در حالی که احیاء درمان با قیمت هر دستگاه حدود شش تا شش هزار و 500 دلار این تجهیزات را در اختیار وزارت بهداشت قرار داد.

.

انتهای پیام/282/.+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا